Odporúčané stránky

Petralana minerálna vlna PETRALIGHT 15 CM

6.83 €

Povinné pole!
Povinné pole!

Viac filtrov Pomoc

Povinné pole!

Minerálna vlna - ako sa vyrába

21.02.2023


Minerálna vlna je izolačný materiál vyrobený zo sklených alebo kamenných minerálnych vlákien. Preto existuje základný rozdiel medzi sklenenou a kamennou vlnou.

Sklenená vlna sa získava zo štiepaného a kremenného piesku, ktorý sa taví pri teplote približne 1 000 stupňov Celzia.

Kamenná vlna sa naopak vyrába z čadiča zmiešaného najmä s gabrom, dolomitom a vápencom. Proces tavenia kamennej vlny si vyžaduje podstatne vyššiu teplotu, t. j. 1 500 stupňov Celzia.

Minerálna vlna, podobne ako sklenená minerálna vlna, sa vyrába technologickým procesom, pri ktorom sa surovina roztaví na konzistenciu lávy. Takýto polotovar sa potom naleje na rotujúce disky, ktoré sa točia rýchlosťou niekoľko tisíc otáčok. Vplyvom odstredivej sily sa roztavená surovina rozstrekuje a tuhne vo vzduchu, pričom sa vytvárajú vlákna. Takto získané vlákna sa zmiešajú so spojivom a hydrofóbnymi látkami, aby sa zabezpečila odolnosť voči absorpcii vlhkosti zo vzduchu. Ďalšou fázou výrobného cyklu je tvarovanie, pri ktorom sa v závislosti od typu výrobku získa vhodné usporiadanie vlákien a počiatočný tvar.

Ďalšou fázou je polymerizačná komora, kde sa spojivo nastavuje na teplotu niekoľko sto stupňov Celzia. Po ochladení sa vlna nareže na konečnú veľkosť a zabalí sa.

Je zaujímavé, že podobný jav sa niekedy vyskytuje aj v prírode, počas sopečnej erupcie, keď sa roztavená sopečná hornina ochladzuje na vzduchu a vytvára roztrieštené vlákna. Na Havaji sa tento materiál nazýva vlasy bohyne Pele - legendárnej obyvateľky sopky Kilauea. Pozorovanie tohto prírodného javu stojí za vynálezom kamennej vlny.

Minerálna vlna ako izolačný materiál sa vyznačuje nízkou tepelnou vodivosťou a veľmi dobrými akustickými vlastnosťami.
Široko sa používa ako akustický oddeľovač v priečkach, stropoch a dokonca aj v protihlukových bariérach pri cestách.

Ako tepelnú izoláciu môžeme vďaka veľmi širokej ponuke hotových výrobkov na trhu použiť na izoláciu stropov, striech, fasádnych stien, základov, podláh, komínov a vodovodných armatúr. Zaujímavou aplikáciou je hydroponické pestovanie rastlín, kde minerálna vlna nahrádza prírodný substrát.

Minerálna vlna má veľmi dobré parametre pri pôsobení vlhkosti. Na jednej strane je paropriepustná, vďaka čomu budova zateplená vlnou "dýcha" a v miestnostiach, kde bola použitá, zabezpečuje bezkonkurenčný komfort a vytvára špecifickú mikroklímu. Na druhej strane je to materiál, ktorý sa dá po navlhnutí, napr. v dôsledku povodní, po vysušení znovu použiť - najmä kamenná vlna.

Je potrebné poznamenať, že minerálna vlna je vysoko ekologický výrobok. Po prvé, ako prírodný produkt nepôsobí na životné prostredie a po druhé, je úplne recyklovateľná, čo umožňuje opakované použitie materiálu, čo sa nedá povedať o polystyréne alebo polymérnej pene.

Ďalšou dôležitou vlastnosťou minerálnej vlny je, že je to úplne nehorľavý výrobok. Všetky výrobky z minerálnej vlny majú triedu nehorľavosti A1. Aj pri vystavení extrémne vysokým teplotám minerálna vlna nedymí a neuvoľňuje toxické látky, ktoré sú najčastejšou príčinou úmrtí pri požiaroch. Tu je potrebné spomenúť nadradenosť kamennej vlny nad sklenou vlnou. Kamenná vlna má oveľa vyššiu teplotu topenia, a preto pri topení nemá tendenciu tzv. odkvapkávať.

Pri diskusii o rozdieloch medzi sklenenou a kamennou vlnou je potrebné jasne povedať, že nie je možné jednoznačne povedať, že jedna technológia je lepšia ako druhá. Ide o rôzne výrobky s rôznymi vlastnosťami. Všetko závisí od použitia výrobku.
Veľa závisí od osobných preferencií projektantov a zhotoviteľov. Zo všeobecného hľadiska sa akceptuje, že sklená vlna môže mať nižší súčiniteľ prechodu tepla lambda a kamenná vlna má nižšiu nasiakavosť. Sklené vlny majú v porovnaní s minerálnymi vlnami väčšiu schopnosť takzvaného "usadzovania". Výber medzi sklenou a kamennou vlnou nie je jednoznačný a všetko závisí od prípadovej štúdie, pretože niekedy aplikácia jednoznačne uprednostňuje kamennú vlnu a niekedy sklenú vlnu. Existuje aj mnoho prípadov, keď bude použitie jednej alebo druhej rovnaké a jediným rozhodujúcim faktorom bude cena.

Pri porovnaní minerálnej vlny (sklenej a kamennej) s výrobkami, ako je polystyrén a najmä striekaná pena, je jednoznačná výhoda v prospech vlny. Je to prírodný, netoxický, nehorľavý, bezdymový, priedušný a paropriepustný materiál.

Pozri tiež

Porovnaj 0 / 3